Jdi na obsah Jdi na menu
 


Náš příběh s BC

Náš příběh s border koliemi začal v roce 2014 nečekaným úmrtím naší fenky golden retrievra jménem Aida Garlic Fields a to totálním selháním ledvin v jejich 10 letech. V té době jsme rozhodně neuvažovali o svém návratu k chovu. Proto se během několika dní u nás objevila fenka border kolie bez PP, která dostala jméno Engie. Její temperamentní povaha s obrovským drivem nás oslovovala každým dnem … A navíc – přesto, že byla bez PP, nevypadala vůbec špatně.

engie.jpg

Po roce jsme se rozhodli podívat se na výstavu BC, odkud jsme si odvezli pejska, který nám učaroval na první pohled. Dostal jméno "Semi" (Say On Bohémia Alké). S ním jsme sbírali první opravdové zkušenosti s BC. Jevil se nám velmi nadějně, proto se jeho prioritou staly výstavy. Byl poměrně úspěšný, neboť při svém třetím vystoupení získal kvalifikaci na Cruft …

semi.jpg

V té chvíli bylo rozhodnuto, naším dalším cílem se stal chov. Bohužel s tím rozhodnutím byla ruku v ruce volba fenky. Nebudu tu rozebírat naše myšlenkové pochody, ale jednoznačná volba fenky padla na nutnost jejího importu. Shoda náhod tomu chtěla, že jsme objevili nenápadný inzerát s velmi špičkovými rodiči a snad ještě kvalitnějším rodokmenem. A bylo rozhodnuto, naše fenka – zakladatelka našeho chovu má jméno – Donna of Dragon´s Dream (Maďarský import). Asi po měsíci nekonečného čekání se konečně objevila u nás doma.

donna5.jpg

Semi ji pořádně přivítal, patřičně zasvětil do tajných zákoutí našeho dvora, ale hlavně od první minuty se ti dva stali nerozlučnými partnery …. Oba se stali našimi věrnými přáteli. U Donny jsme objevili další dimensi povahy BC a to nejen její chuť do práce, ale hlavně její preciznost v provádění jednotlivých povelů …

Když byla Donna doma, začali jsme se poohlížet po jejím ženichovi. Jednoznačnou volbou bylo navázání na krev matky a v jejím pokračování. Tím byla naše volba sice velmi omezená, avšak její vyřešení bylo neskutečně jednoduché. Otec musí nést krev matky a musí na ni navázat. K našemu překvapení jeden z nejúspěšnějších psů působil v ČR, a i když byl již „starší pán“, doufali jsme v jeho kondici a díky velké laskavosti jeho majitelky jsme měli přislíbeno jeho krytí. Po splnění všech předepsaných zdravotních testů a úspěšném absolvování bonitace se Donna stala chovnou fenou a zakladatelkou našeho chovu.

Mezi tím, jak jsme se blíže seznamovali s kvalitními BC, objevili jsme nádherného psa, k naší smůle v Austrálii … A jak říkám – nic není nemožné – začali jsme hledat fenku s jeho krví. Tu jsme díky přátelům náhodou objevili na Slovensku. Navíc její krev byla postavena tak, že krevně navazovala na Donnu, což do budoucna bude nespornou výhodou. K našemu velikému štěstí jsme si mohli vybrat nositelku krve druhé linie dokonce si pro ni zvolit její jméno. Tak že naše druhá fenka hrdě nese svoje jméno – Ginnie of Sandman Akirdalu. Tato fenka nás překvapila neskutečným drivem a její dychtivostí do práce.

ginni-2.jpg

Každá volba našich psích kamarádů měla svůj důvod, svoje přednosti … Hlavně se všechny předpoklady naplnily hodně přesně. V roce 2018 byla Donna kryta již zmiňovaným super úspěšným psem MCh Lucky for You Broadway a z tohoto spojení se narodila nádherná fenka Another Step Czech Efebie, která se snad do budoucna stane „vlajkovou“ fenkou našeho chovu.

k9---8-mesicu-009--2-.jpg

V roce 2019 po splnění zdravotních testů Gi absolvuje bonitaci a začne se těšit na svého partnera, který byl nalezen ještě před jejím narozením… Věříme, že jeho volba bude neméně úspěšná, jako byl náš „A“ vrh.

O našich zamýšlených chovatelských záměrech mluvit nemůžeme, neboť žijeme v České republice, kde se dějí věci naprosto nevídané a neslýchané … Proto dokud se nestanou realitou, pomlčíme o nich …